tlgm

سالن همایش مسجد الرحمن؛

نشست یادبود شهید رجایی با سخنرانی بهزاد نبوی و احمد توکلی

شب گذشته در محل سالن همایش مسجد الرحمن جلسه ای برای یادبود شهید رجایی با حضور دکتر احمد توکلی و مهندس بهزاد نبوی و به همت انجمن ادیشه و قلم برگزار شد.

img9833
در آغاز جلسه آقای دکتر توکلی توضیحاتی درخصوص "پوپولیست" و یا "مردمی" بودن محمدعلی رجایی ارائه دادند و در ادامه بهزاد نبوی پشت تریبون حاضر شد که با استقبال فراوان حضار و خبرنگاران نیز همراه بود.
محور صحبت های هر دو نفر درخصوص حال و هوای آن روزهای ایران و شخصیت شهید رجایی پیش رفت که گذیده ای از بیانات ایشان را در زیر میآوریم.
 
مهندس بهزاد نبوی:
- لیست اموال ایران در آمریکا را از طرف مقابل گرفتیم!
در دوران مذاکرات با آمریکا درخصوص گروگان ها، ما حتی لیست اموال ایران در آمریکا که دولت آمریکا آنها را ضبط کرده بود را نداشتیم. اصلاً در آن زمان هیچ گومه اطلاعات دقیقی نداشتیم. درخصوص لیست اموال ایران، به طرف الجزایری گفتیم که لیست دارایی های ما را از طرف آمریکایی بگیرد. آنها به ما گفتند مگر خودتان لیست را ندارید؟ گفتیم چرا داریم، ولی میخواهیم بدانیم طرف آمریایی در مذاکرات تا چه حد صادق است! و به این ترتیب لیست مطالبات ایران از آمریکار ار از خود آنها گرفتیم.
- با تجربه ترین فرد در زمان اقلاب آقای مهندس بازرگان بود.
در ابتدای هر انقلابی افراد صفر کیلومتر و بی تجربه وارد عرصه میشوند که این بزرگترین مشکل "انقلاب" است. انقلاب ما نیز همین طور بود و ما که در راس کار بودیم افراد بسیار کم تجربه ای بودیم و اصلاً نمیدانستیم چه باید بکنیم. باتجربه ترین ما آقای مهندس بازگان بود که یک دوره کواه در زمان نخست وزیری مصدق رئیس اداره آب تهران بود! با هین مورد ما ایشان را امپراطور اجرائی میدانستیم.
- حقوق کارکنان دولت رجایی برابر با متوسط دریافتی کارکنان دولت بود.
آقای شهید رجایی در اولین روز جلسه هیأت دولت موضوع حقوق اعضاء کابینه را مطرح کردند و پیشنهاد داند که دریافتی اعضاء کابینه برابر با متوسط دریافتی کارکنان دولت باشد. اعضاء هیأت دولت نیز باتفاق آراء پیشنهاد ایشان را پذیرفتند. بعد از بررسی دیدیم که متوسط حقوق کارکنان دولت 7000 تومان است. ما نیز تا پایان حیاط شهید رجایی همان 7000 تومان را دریافت میکردیم که البته خیلی هم سخت بود، چون پست ما جوری بنود که حتی بتوانیم بعد از کار در دولت به عنوان شغل دوم مسافر کشی کنیم. بعد از شهید رجایی در دولت 40 روزه آقای مهدوی کنی حقوق کابینه از 7000 تومان به 10000 تومان افزایش پیدا کرد و حقیقتاً همه از این افزایش خوشحال شدیم. بعد از آن در اواخر دولت اول آقی میر حیسن موسوی نیز دو هزار تومان دیگر حقوق را افزایش دادند و دریافتی ما به 12000 تومان رسید و تا پان دور دوم آقای موسوی همان دریافتی را داشتیم.
- صحبت ها و دستورات شهید رجایی پوپولیستی نبود.
پوپولیست برای جذب آراء مردم صحبت هایی میکند که در ظاهر به نفع مردم است ولی در عمل نه، ویا اصلا قابلیت اجرائی ندارد.
ولی ما نمویتوانیم افکار و اندیشه های شهید رجایی را پوپولیستی بدایم چون در آن زمان انقالاب و با  آن اطلاعات کم و بی تجربگی در کار اجرائی و جو انقلاب کسی به فکر جمع کردن رای مردم نبود و اکثراً به فکر خدمت بودند. مثلا آقای رجایی دستور دادند که به تمام کشاورزان بالای 60 سال ماهانه 300 تومان پرداخت شود و یا حضرت امام که فرمودند آب و برق باید مجانی باشد. ایشان که برای جمع کردن رای مردم چنین حرف هایی را نزدند. ایاشن به طور اتوماتیک رای مردم را داشتند. پس برای خدمت و دلسوزی برای مردم بوده است.
- وجود آزادی های مدنی در زمان دولت رجایی با وجود جنگ.
در زمان دولت شهید رجایی آزادی های مدنی بسیار زیاد بود به طوری که سردسته حزب استقلال طلب کردستان که نیروهایش در کردستان در حال درگیری مسلحانه علیه نظام بودند در تلوزیون مناظره داشت!
در زمانی که سازمان مجاهدین خلق تحرکاتی علیه نظام آغاز کرده بودند دادستانی اطلاعیه ای 10 ماده ای صادر کرد. محتوای آن تغریباً چنین بود که هر سازمانی میخواهد فعالیت سیاسی کند باید سلاح های خود را تحویل دهد، همه احزاب و سازمان ها باید آدرس تمامی دفاتر خود را به وزارت کشور اعلام کنند و ... ما فکر میکردیم با این کار دیگر پدر آنها را درآمردیم! و بعد از انتشار این اطلاعیه سردسته مجاهدین تقاضای ملاقات با امام را داشتند که البته امام تقاضای ایشان را نپذیرفت.
 
دکتر احمد توکلی:
- خبر انتخاب شهید رجایی را در راه رو های مجلس به ایشان دادم!
در جلسه ای که با حضور آقایان نبوی، عقیلی و چند تن دیگر در منزل آقای یارمحمد برگزار شد تصمیم گرفتیم که آقای رجایی به عنوان نخست وزیر انتخاب شوند. بنده به مجلس رفتم تا به ایشان خبر دهم. در آنجا به ایشان گفتم: نظرت در مورد نخست وزیر شدن چیست؟
گفت: نه! نخست وزیر؟! نه من میخوام از نمایندگی استعفا بدم وزیر آموزش و پرورش بشم.
گفتم: تو چقدر ساده ای! خب خودت نخست وزیر شو، یکی مثل خودت انتخاب کن برای آموزش و پرورش و بیست نفر دیگه رو هم مثل خودت انتخاب کن.
کمی مکث کرد و گفت: خیلی حرف جالبی زدی!
- پرورش را برای عنوان نخست وزیر قبول نکرد
زمانی که آقای رجایی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد در جلسه ای که برای انتخاب نخست وزیر با ایشان داشتیم آقای پرورش رو پیشنهاد کردیم. آقای پرورش من و من کرد و گفت باید فکر کنم. بعداً آقای رجایی به بنده گفت ایشان را انتخاب نمیکند. گفت کسی که میخوواهد نخست وزیر شود باید محکم باشد و من و من نکند.
- شهید بهشتی بر خلاف تصویری که از ایشان نشان میدادند اندیشه استبدادی نداشت.
در زمان اویل دوره شورای سرپرستی صدا و سیما لیست یازده نفر از افرادی را که میتوانستد به عنوان مدیر عاملی سازمان انتخاب شوند را آماده کردیم و به خدمت آقایان در شورای عالی قضایی رفتیم. آقای بهشتی لیست را دید و انگشت گذاشت روی نام یکی از آنها و گفت: "این فرد توانمندی است". بنده به ایشان گفتم ما نیز ایشان را به واسطه سابقه اجرائی مستحق تر برای این پست میدانیم ولی شنیده ایم که در جریان تسخیر لانه جاسوسی به دنبال سند علیه شما بوده است. شهید بهشتی گفتند: "میدانم. چه ایرادی دارد؟ جوان انقلابی شنیده که من با سناتورهای آمریکایی در ارتباط بوده ایم، خب حق دارد بداند چه صحبت هایی بین ما رد وبدل شده. ایشان جوان شایسه ایست، نظر بنده بر ریاست ایشان است".
 
فایل صوتی این جلسه را میتوانید از لینک زیر دانلود کنید.
 
احمد توکلی - دور اول
بهزاد نبوی
 

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

ads ads

powered by madankan.ir